hledej v adresáři:
hledej v textech:
Znojmo Moravský Krumlov Pohořelice Mikulov Hustopeče Břeclav Hodonín Veselí nad Moravou Kyjov Židlochovice Ivančice Bučovice Slavkov u Brna Rosice Šlapanice Brno Kuřim Vyškov Blansko Tišnov Boskovice

 

Mapa regionu

Židovský hřbitov v Mikulově


Mikulovský židovský hřbitov je mimořádně hodnotným pohřebištěm s náhrobky renesančními, barokními a klasicistními, jejichž výtvarné zpracování a ornamentika se staly vzorem pro ostatní jihomoravské židovské hřbitovy. Ze zhruba 4 000 náhrobků je nejstarší dochovaný čitelný kámen z roku 1605.

Počátky mikulovské židovské obce sahají do období po roce 1421, kdy byli Židé vypovězeni rakouským vévodou Albrechtem V. z Vídně a Dolních Rakous. Část těchto běženců nalezla útočiště v Mikulově, který ležel těsně při hranicích.Další příliv nastal za vlády Albrechtova syna Ladislava Pohrobka, který vyhnal Židy z moravských královských měst.
Tito ve středověku opovrhovaní vyhnanci se počali usazovat ve zdejším podhradí, kde tak posléze vznikla samostatná židovská čtvrť, jež získala v roce 1591 samosprávu s vlastním rychtářem a s dalšími výsadami.Mikulovská židovská obec se postupně rozrůstala a získávala na významu, až se nakonec stala jednou z nejvýznamnějších na Moravě. To byl také důvod, proč se Mikulov stal v první polovině 16. století sídlem moravských zemských rabínů, kteří zde sídlili do roku 1851. Tím se město stalo kulturním centrem moravského židovstva. Jako v pořadí druhý zemský rabín zde v letech 1553--1573 působil slavný tvůrce Golema rabi Jehuda Löw (1525--1609).
Nejzajímavější náhrobky pocházejí ze 17. století. Jsou to obdélné či čtvercové stély s dvojicí pilastrů lemujících nápis a se segmentovým či trojúhelníkovým završením a náročnou plastickou výzdobou. Na náhrobcích z 18. století se často vyskytují prvky moravského lidového umění -- srdíčka, růže, tulipány, jiné jsou zdobeny motivem mušle, typickým mikulovským dekoračním prvkem. Modernější náhrobky ze druhé poloviny 19. století se již podobají křesťanským -- vysoké žulové jehlanovité stély a komponované pomníky.
Nejcennější částí pohřebiště je takzvaný rabínský vršek, na němž odpočívají věhlasní moravští zemští rabíni Menachem Mendl Krochmal (zemřel 1637), Šemuel Šmelke Horovic (z. 1778) a Mordechaj Benet (z. 1829) -- cíl poutníků z celého světa.
hodnocenípřečíst
Židovský hřbitov
Židovský hřbitov
Židovský hřbitov
Židovský hřbitov
Židovský hřbitov
Židovský hřbitov
Klíčová slovažidovská kultura